2017-02-07 17:44:00
Obowiązujące prawo budowlane nie zezwala na zastosowanie produktów systemów ociepleń od różnych producentów lub zastosowanie produktów objętych różnymi aprobatami. Poniżej przedstawiamy przepisy obligujące do stosowania kompletnych systemów ociepleń od jednego systemodawcy.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane – zapisy dotyczące termomodernizacji:
Art.93. Kto:
1a) przy wykonywaniu robót budowlanych stosuje wyroby, naruszając przepis art. 10, podlega karze grzywny.
Art.10 Wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały, o właściwościach użytkowych, umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie wymagań podstawowych, o których mowa w art. 5, ust.1, pkt.1, można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie , jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z przepisami odrębnymi.
Art.5, ust.1, pkt.1
Obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii;
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych
Art.2
wyrób budowlany– należy przez to rozumieć wyrób budowlany, o którym mowa w art. 2 pkt 1 rozporządzenia Nr 305/2011
Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę rady 89/106/EWG
Art.2
1. „wyrób budowlany” oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych;
2. „zestaw” oznacza wyrób budowlany wprowadzony do obrotu przez jednego producenta jako zestaw co najmniej dwóch odrębnych składników, które muszą zostać połączone, aby mogły zostać włączone w obiektach budowlanych;
[2] aprobata techniczna – należy przez to rozumieć pozytywną ocenę techniczną przydatności wyrobu budowlanego do zamierzonego stosowania, uzależnioną od spełnienia wymagań podstawowych przez obiekty budowlane, w których wyrób budowlany jest stosowany.
Kiedy zatem pozwolenie, a kiedy tylko zgłoszenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego? W myśl ustawy Prawo budowlane tego typu inwestycję można przeprowadzać bez zgłoszenia w budynkach do wysokości 12 m, przy wysokości powyżej 12 m obowiązuje zgłoszenie, a powyżej 25 m trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.