2017-02-06 17:17:15
W okresie grzewczym najwięcej ciepła budynek traci przez dach – 20 proc., następnie przez źle ocieplone lub niedocieplone ściany – do 40 proc., okna i drzwi – do 20 proc., piwnice i fundamenty – do 10 proc, a przez kominy i wentylacje nawet do 15 proc.
Jakie są przyczyny ucieczki ciepła w budynku?
minimalna grubość izolacji i mostki termiczne występujące w nadprożach, ościeżnicach okien i drzwi, na styku płyty balkonowej ze ścianą, na wieńcach stropowych, podciągach, więźbach dachowych oraz wszelkich połączeniach, np. okien ze ścianami, czy ścian fundamentowych z podłogą na gruncie;
brak szczelności w warstwie ocieplenia budynku.
Ściany i dach – tu najważniejszy jest właściwy materiał termoizolacyjny oraz jego odpowiednia grubość – najlepiej 25 cm warstwy ocieplenia ścian zewnętrznych. Na połaciach dachowych poddaszy wystarczy dołożyć od dołu krokwi nową warstwę wełny skalnej, eliminując tym samym nieszczelności. Całość musi być zabezpieczona przed wilgocią.
Za straty ciepła przez ściany odpowiadają:
mur
okna
nadproża
Zastosowane materiały budowlane muszą więc mieć dużą zdolność akumulacji ciepła oraz bezwładność termiczną. Takie parametry ścian sprawiają, że zimą ciepło pozostaje we wnętrzu domu, a latem temperatura w środku jest niższa. Ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się niskim, ale racjonalnym współczynnikiem przenikania ciepła.
Przy wyborze okien należy kierować się nie ceną, ale przede wszystkim współczynnikiem przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalnością energii promieniowania słonecznego g. Bardzo ważny jest także prawidłowy, ciepły montaż, szczególnie w miejscu połączenia okna z warstwami izolacji ściany lub dachu.