Poradnik inwestora

2017-01-11 11:46:14

Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne

Przez ostatnie 100 lat w oświetleniu domowym królowała żarówka wymyślona przez Edisona. Jest ona jednym z najpowszechniej stosowanych źródeł światła. Niestety, ten rodzaj oświetlenia należy obecnie postrzegać jako źródło bardzo energochłonne. W żarówce 100 W tylko 5 proc. energii jest przemieniane na światło widzialne. Pozostała energia tracona jest na ciepło, które opłacamy razem z rachunkiem za energię elektryczną.

 

Zdecydowanie lepiej więc stosować w swoich domach, także tych budowanych metodą tradycyjną, żarówki energooszczędne, czyli kompaktowe. Z energii elektrycznej pobranej przez świetlówkę kompaktową otrzymujemy bowiem od 20 proc. do 25 proc. energii w postaci światła.

 

Czym można zastąpić żarówkę?

Jak wspomnieliśmy, producenci źródeł światła prześcigają się w pomysłach zmierzających do zaspokojenia różnorodnych gustów klientów. Najlepiej wybierać produkty jak najbardziej uniwersalne. Na rynku dostępne są i takie, które z jednej strony nie zrujnują naszego portfela, a z drugiej - pasować będą praktycznie wszędzie.

 

Żarówki halogenowe

Produkowane są w wersjach zasilanych normalnym napięciem sieciowym 220 V i niskonapięciowych, zasilanych prądem 6-, 12- lub 24-woltowym. Wadą wersji niskonapięciowych jest konieczność montażu transformatora dostosowującego zasilanie z sieci, zaletą zaś dłuższa żywotność od halogenów wysokonapięciowych.

 

Żarówki halogenowe zużywają podobną ilość energii, jak zwykłe żarówki, jednak dają od nich dwa razy więcej światła, przy tej samej mocy i świecą około trzech razy dłużej.

 żarówki halogenowe, źródło www.elika.com.pl  żarówki halogenowe, źródło www.elika.com.pl

 

Świetlówki

W sklepach można znaleźć to źródło światła w wersjach tradycyjnych - do montowania w oprawach ze stabilizującym układem zapłonowym oraz w postaci świetlówek kompaktowych (żarówek energooszczędnych), do montowania w powszechnie używanych oprawach do zwykłych żarówek.

 

Tego typu świetlówki zużywają średnio pięć razy mniej energii od tradycyjnych żarówek, a świecą nawet 15 razy dłużej. Polecane są do pomieszczeń, gdzie światło jest zapalone długo, bowiem w momencie „startu” potrzebują znacznie więcej energii, niż tradycyjne żarówki. Świetlówki są ponadto wrażliwe na częstotliwość włączeń i wyłączeń - częste włączanie skraca ich żywotność. 

 świetlówki, źródło www.duralamp.internetdsl.pl

 

LED, czyli diody elektroluminescencyjne

Te źródła światła robią na rynku najszybszą obecnie karierę i zdobywają rosnącą popularność. Są produkowane w oparciu o diody dużej mocy, dlatego mogą zastąpić tradycyjne żarówki w zakresie od 12 do 230 V. Wielu ekspertów tego rynku przewiduje, iż w ciągu kilku najbliższych lat LED-y wyprą tradycyjne i halogenowe źródła światła, a nawet świetlówki kompaktowe.

 

Co warto wiedzieć o żarówkach diodowych, popularnie zwanych LED-ami? Świecą kilkanaście razy dłużej i pozwalają zaoszczędzić 80 proc. energii. Dla przykładu - żarówki diodowe o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek o mocy 40 W.

 diody elektroluminescencyjne (led), źródło www.inter-cargaz.com

 


Będzie rewolucja w ogrzewaniu budynków?Naukowiec z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Energią słoneczną, przechowywaną w gruncie, można ogrzewać i ochładzać budynki przez cały rok. Komercjalizacja technologii potrwa jeszcze około dwóch lat, ale już teraz pomysłem interesują się deweloperzy.Przeczytaj >>
Buduj się i nie drażnij sąsiadaPrzepisy mówią, że budowa twojego domu nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania zgody sąsiada. Jeśli ściśle do tych przepisów dostosowana jest wielkość działki i projekt w domu. Rzecz w tym, że stan idealny trudno osiągnąć i często z sąsiadem trzeba się liczyć.Przeczytaj >>
Instalacja wodociągowa – wykonaj ją prawidłowoInstalacja wodociągowa to układ przewodów z armaturą w budynku i na terenie nieruchomości, którego zadaniem jest dostarczenie wody dla odbiorcy zgodnie z zapotrzebowaniem o odpowiedniej jakości i określonym ciśnieniu.Przeczytaj >>
Oświetlenie – nowoczesność i nasze przyzwyczajeniaWymiana żarówek nie jest ostatnim krokiem w kierunku oszczędzania energii elektrycznej. Dalszą redukcję rachunków za prąd mogą zapewnić układy sterowania oświetleniem.Przeczytaj >>
Domy energooszczędne i pasywne – fakty i mityBudowa domów energooszczędnych i pasywnych to w budownictwie temat nadal jeszcze nowy. Nie wszyscy znają choćby podstawy ich funkcjonowania. W związku z tym pojawiło się wiele mitów. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.Przeczytaj >>
Ustawa o OZE dyskryminuje energetykę wiatrowąW projekcie ustawy o OZE pojawił się zapis zakładający, że 100% produkcji energii elektrycznej zadeklarowanej w aukcji podlega rozliczeniu co 3 lata pod sankcją kary. Proponowane rozwiązanie budzi liczne kontrowersje wśród ekspertów oraz inwestorów, którzy podkreślają, że różnice w prognozowanej produkcji energii z wiatru, a tym ile jej się wytwarza w cyklach kilkuletnich, sięgają 15%.Przeczytaj >>